Lanene semenke
LANENE SEMENKE
Lanene semenke, jedan su od useva koji se gaji od samog početka ljudske civilizacije, u poslednje dve decenije sve više zaokupljaju pažnju naučnika, postaju predmet naučnih istraživanja i činе važan deo svakodnevne ishrane.
Primena lanenih semenki i njihova lekovita svojstva su bila poznata još iz antičkog vremena, kako u ishrani tako i u medicinske svrhe, pa su u tradicionalnim medicinama, poput kineske i ajuverdske korišćene za ublažavanje kašlja, simptoma hroničnog umora, lečenje astme i tuberkuloze, za negu suve kože lica kao i za usporavanje procesa starenja, ali i kod ublažavanja psorijaze i ekcema, ublažavanja simptoma kod crevnih upalnih procesa, nervne rastrojenosti, slabe koncentracije, itd.
Lanene semenke obiluju bio-aktivnim supstancama poput ulja (Omega-3) , belančevinama, dijetalnim vlaknima, fitoestrogenima (lignanima), vitaminima poput A, C i E, ali i mineralima kao što su kalijum, magnezijum, fosfor, natrijum, bakar, mangan i cink, pa je njihova primena u ishrani preporučljiva za smanjivanje upalnih procesa u organizmu kao i za umanjivanje rizika od kardio-vaskularnih oboljenja, ateroskleroze, dijabetesa, za prevenciju karcinoma dojke, jajnika, prostate i debelog creva, za ublažavanje simptoma artritisa, osteoporoze, autoimunih i neuroloških stanja.
Lanene semenke mogu biti braon i zlatno-žute boje. I jedne i druge semenke, bez obzira na boju, poseduje slične hranljive karakteristike i jednak udeo esencijalnih masnih kiselina poznatih kao Omega-3 esencijalne masne kiseline.
Na tržištu ga možemo naći u jestivim oblicima kao što su sirove lanene semenke, mlevene lanene semenke(poznato i kao laneno brašno), laneni protein ili laneno ulje.
BELANČEVINE U LANENIM SEMENKAMA
Udeo belančevina (proteina) kod lanenih semenki varira između 20 do 30 procenata i ne sadrže gluten. Usled svoje bioraspoloživosti, belančevine lana utiču na smanjenje faktora rizika kod oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti. Belančevine koje se nalaze u lanenim semenkama poseduju preventivna i lekovita svojstva kod ublažavanja srčanih oboljenja ali i za jačanje imunog sistema. Nažalost, lanene belančevine još uvek nije zastupljen na tržistu u meri u kojoj zaslužuje, ali sa sve većom ponudom biljnih belančevina na tržištu, postoji realna šansa da će se ponuda i potražnja za lanenim belančevinama povećati.
LANENO ULJE
Laneno ulje predstavlja najveći biljni izvor Omega-3 esencijalnih masnih kiselima koje ljudski organizam nije u stanju da proizvede.
Omega-3 masne kiseline povoljno utiču na smanjivanje rizika kod kardiovaskularnih oboljenja, uključujući stabilizaciju krvnog pritiska i srčanog pulsa, snižavanje lošeg holesterola ali i smanjivanje upalnih procese u organizmu. Takođe, može biti od koristi kod održavanja srčanih funkcija ali i funkcija srčanih arterija.
Laneno ulje na tržištu možemo naći kao čisto ulje, ali i kao mešavinu nekoliko različitih vrsta ulja i kao dijetetski suplement u obliku kapsula.
Može se koristiti kao dodatak ili preliv za salate, VEĆ barenom povrću za supe i čorbe, kao dodatak voćnim šejkovima, itd.
Prilikom kupovine lanenog ulja obratite pažnju da laneno ulje bude u staklenoj i tamnoj flaši i čuvajte ga na tamnom i hladnom mestu.
DIJETALNA VLAKNA
Lanene semenke sadrži veliki broj dijetalnih vlakana (vlakna se dele na ona koja se rastvaraju i ne rastvaraju u vodi, odnosno rastvorljiva i nerastvorljiva). Većina nerastvorljivih vlakana sadrži celulozu i lignane (fitoestrogene), dok rastvorljiva vlakna sadrže sluz koja postaje gusta kada se pomeša sa vodom i drugim tečnostima, što im daje izuzetno jaka laksativna svojstva. Unos nerastvorljivih vlakana znatno pospešuje pražnjenje creva i sprečava zatvor jer povećava formiranje fekalne mase u crevima i smanjuje vreme tranzita velike nužde.
Vlakna koja se rastvaraju u vodi pomažu u održavanju optimalnog nivoa glukoze u krvi i snižavaju nivo holesterola u krvi. Optimalna ph vrednost sluzi koju formira laneno seme je
između 6–8 i ista je kao i pH vrednost u ljudskim crevima. Dnevni preporučeni unos dijetalnih vlakana je oko 25 g za žene i 38 g za muškarce do 50 godina ili 21 g za žene ili 30 g za muškarce iznad 50 godina, a unosom 10 g lanenih semenki u našu dnevnu ishranu unosimo 4 g dijetalnih vlakana (1 g rastvorljivih i 3 g nerastvorljivih vlakana).
Lanene semenke imaju izuzetno jak laksativni efekat jer sadrže veliki broj dijetalnih vlakana, pa se smatraju jednom od najefikasnijih namirnica za rešavanje problema zatvora, kako akutnog tako i hroničnog.
FITOESTROGENI (LIGNANI) U LANENOM SEMENU
Fitoestrogeni su hemikalije koje nalazimo u biljkama, a koji se u ljudskom organizmu mogu ponašati kao polni hormon estrogen jer poseduju sličnu hemijsku strukturu kao prirodni i sintetički estrogen. Estrogeni su ženski polni hormoni koji su odgovorni za razvoj polnih karakteristika kod odraslih osoba. Istraživanje pokazuju da povišeni estrogeni kod žena mogu uticati i na razvoj nekih vrsta tumora kao što su tumori dojke i jajnika, ali i na pojavu mioma na materici. Jedan od fitoestrogena iz lana je lignan, koji poseduje antikancerogena i antiviralna svojstva. Ishrana bogata lignanima se pokazala kao dobra preventiva kod nastanka osteoporoze, koja se dovodi u vezu sa estrogenom, kao i kod održavanja kognitivnih funkcija kod žena u menopauzi. Takođe smanjuje rizik od nastanka mioma na materici kod žena u srednjim godinama, rizik od nastajanja tumora dojke kod žena i tumora prostate kod muškaraca, kao i rizik od nastanka akutnih i fatalnih srčanih oboljenja.
Lanene semenke sadrže moćni antioksidant SDG (sekoizolaricirezinol diglukozid), ali njegovo pretvaranje u aktivnu formu koju ljudsko telo može da iskoristi znatno zavisi od zdrave crevne flore, odnosno dobrih bakterija (probiotika), što može predstavljati problem kod ljudi koji su usled nekog oboljenja uzimali ili su tretirani antibioticima.
SAVET NUTRICIONISTE
Uvek dajte prednost mlevenom lanenom semenu u odnosu na celo zrno. Mlevene lanene semenke imaju veću bioraspoloživost i lakše se vare. Celo laneno seme će proći kroz naša creva nesvareno i biće primetno u stolici, što znači da je velika većina hranljivih materija ostala neiskorišćena.
Lanene semenke su odlična opcija za doručak sa jogurtom, pahuljicama, kao dodatak omletu, salatama, čorbama/supama, palačinkama, hlebu od celog zrna, sosevima i namazima od povrća, energetskim pločicama, itd.
Preporučljivo je da kupujete cele lanene semenke, sameljete ih sami pre upotrebe i čuvate u frižideru ili zamrzivaču.
RECEPT ZA REŠAVANJE PROBLEMA HRONIČNOG I AKUTNOG ZATVORA (nije preporučljivo kod dijabetesa tip 1 ili 2 )
Staviti u činiju 2 supene kašike mlevenih lanenih semenki, 2 seckane suve šljive ili smokve i preliti sa 150 ml vrele vode. Ujednačiti i ostaviti da odstoji preko noći na sobnoj temperaturi. Ujutru po ustajanju, ispiti čašu do dve vode sobne temperature, pojesti pripremljenu smesu i popiti po unosu još 2 čaše vode sobne temperature. Jako je važno da tokom dana ispijete jos najmanje 6 do 8 čaša vode.
SAVET ZA REŠAVANJE PROBLEMA HRONIČNOG I AKUTNOG ZATVORA KOD DIJABETIČARA
Staviti u činiju 2 supene kašike mlevenih lanenih semenki, dodati 150 ml jogurta ili kiselog mleka. Ujednačiti i ostaviti da odstoji preko noći u frizderu. Ujutru po ustajanju, ispiti čašu do dve vode sobne temperature na prazan stomak, pojesti pripremljenu smesu i popiti po unosu još 2 čaše vode sobne temperature. Jako je važno da tokom dana ispijete još najmanje 6 do 8 čaša vode.
ZAMENA ZA JAJA
Lanene smenke mogu biti adekvatna zamena za jaja kod pripreme kolača, peciva, palačinki, proje, što predstavlja alternativu za osobe koje su alergične na jaja ili su na veganskoj ishrani (ishrana koja pored upotrebe mesa iz ishrane isključuje i potpuno upotrebu mlečnih proizvoda i meda).
PRIPREMA: U činiju stavite jednu kašiku mlevenih lanenih semenki, dodajte 200 ml mlake vode, promešajte i ostavite da odstoji u frižderu 15 do 20 minuta. Dobijenu masu koristite kao zamenu za jaja kod pripreme palačinki, peciva, kolača, proje, itd.
INTERESANTNE ČINJENICE O LANU
· Kanada je najveći uzgajivač lanenih semenki na svetu
· Linoleum, podne obloge se pravi se od lanenog ulja, borove smole i piljevine ili plute.
Selma Redžepagić
Diplomirani registrovani holistički nutricionista
CSNN (kanadska škola prirodne ishrane)
Reference