Semenke su izuzetno hranljive i potrebne u svakodnevnoj ishrani jer imaju značajnu ulogu u očuvanju našeg zdravlja.
Semenke i orašasti plodovi sadrže visok procenat takoznavih „dobrih masti“ u sebi, poznatih kao omega 3 masne kiseline, koje naše telo ne može da proizvede, pa ih je potrebno unositi putem ishrane, kaže nutricionista Selma Redžepagić.
„Najbolji način da semenke i orašaste plodove uvrstite u svoju svakodnevnu ishranu je tako što ćete laneno seme i chia semenke samleti i dodavati obrocima, pa ćete na taj način povećati njihovu bio dostupnost, odnosno organizam će na taj način iskoristiti vise hranljvih sastojaka. Osim toga i semenke bundeve i orasi su odličan saveznik kod redukovanja telesne tezine“, objašnjava Redžepagić.
Optimalni dnevni unos semenki je od jedne do dve supene kašike, možete ih dodavati voćnim šejkovima, salatama, čorbicama, supama, jogurtu ili ih jesti samostalno kao užinu. Prijatno!
Vest sa sajta: http://radiokfor.com/2/zdrava-ishrana-i-dijeta-uz-konzumiranje-semenki/









Selma Redžepagić (Foto: Privatna arhiva)Selma Redžepagić se od malena interesovala za nutricionizam, a ljubav prema hrani podstakla ju je da završi Kanadsku školu prirodne ishrane (Canadian School of Natural Nurition), odsjek prirodna ishrana, i ima zvanje holističkog nutricioniste.Redžepagić, porijeklom iz Plava, kaže u reazgovoru za Portal Revije Fokus da je u porodici imala slučajeve kardiovaskularnih bolesti koje obuhvataju visok krvni pritisak, povišen holesterol i trigliceride, dijabetes tip 2, alergije, autoimuna stanja i karcinome, od kojih tri sa smrtnim ishodom i da je većina bila uslovljena ishranom i povišenim nivoom stresa.










